Sürdürülebilirlik Yönetimi

Sürdürülebilir Ürün Grupları:

 • Geri Dönüşümlü Polyester

  GRS – Akbaşlar Tekstil, yılda bir kez geri geri dönüşümlü polyester üretimi yapmak için Control Union tarafından denetlenmekte ve sertifikanın sürekliliği sağlanmaktadır. Denetimde kimyasal yönetimi, sosyal uygunluk, iş güvenliği ve üretim izlenebilirliği incelenmektedir.

  Repreve- Geri dönüşümlü polyester nihai üründe içinde bulunan özel polimer sayesinde tespit edilmektedir. Nihai ürünler (kumaş / dikili ürün) Unifi firmasına test için gönderilmekte ve Repreve iplik kullanıldığı onaylanarak kumaş için sertifika alınmaktadır. Dikili üründe kullanılmak üzere Repreve etiket tedariği ile birlikte ürünün kaç adet pet şişeden üretildiğine ait etiket yineUnifi firması tarafından temin edilmektedir.
   

 • Pamuk

  Organik Pamuk (GOTS) - Akbaşlar Tekstil olarak s sahip olduğumuz uluslararası akreditasyonlarda sürdürülebilirliğe odaklanarak yüksek kalitede hizmet vermeyi amaçlayarak GOTS Sertifikasını da almıştır. Global Organic Tekstil Standart’ı (GOTS), tekstil tedarik zincirinin tamamını, bağımsız sertifikasyon ile belgelendiren, ekolojik ve sosyal kriterler de dahil olmak üzere organik lifler için tekstil işleme koşullarını belirleyen, dünya çapında önde gelen standartlardandır.

  BCI - BetterCotton Standart pamuk üretiminde kullanılan tarımsal bir yönetim sistemidir.BetterCotton, çevre üzerindeki baskının azaltılması ve çiftçilerin geçim ve refah seviyelerinin iyileştirilmesini hedefleyerek yetiştirilen pamuktur ve daha sürdürülebilir pamuk üretimi için dünyaca tanınan bir standarttır.
   

 • Viskon

  PEFC- sertifikası Avrupadaki ormanların sürdürülebilir viskon sertifikası (izlenebilir)

  FSC® (FSC-C158679) - sertifikası Avrupadaki ormanların sürdürülebilir viskon sertifikası (izlenebilir)

  LenzingEcoVero - viskon elyaflar, sertifikalı ve kontrollü kaynaklardan gelen sürdürülebilir ağaç ve hamurdan elde edilir, nihai üründe net bir şekilde tespit edilebilir. (izlenebilir ve sertifikalandırılabilir) Üretimi normal viskona kıyasla %50 daha düşük emisyona ve su etkisine sahiptir. (AB eko etiketi taşır) Lenzing, ağacı sorumlulukla yönetilen ve sürdürülebilir kaynaklardan geldiği belgelenmiş olan ormanlardan satın alır.
   

 • Lyocell ve Modal

  LYOCELL doğadan gelen fonksiyonel elyaftır. Ağaç gövdesinden elde edildiği için botanik kökenlidir. Su tüketimi de pamuk ile karşılaştırıldığında 10 – 20 kat daha azdır. MODAL, ağırlıklı olarak Avusturya ve komşu ülkelerdeki sürdürülebilir ormanlardan elde edilen kayın ağacından üretilir. Kayın ağacı ormanları, yenilenebilir bir hammadde kaynağıdır. Lenzing tesislerinde kullanılan ağaçların büyük bir kısmı, Avusturya'da yer alan Lenzing Ağaç ve Hamur Politikası'nın katı yönergelerine uygun sertifikalı ve kontrollü ağaç kaynaklarından gelir. LYOCELL ve MODAL ürünler için Lenzing firması tarafından TENCEL etiketi alınmaktadır.